تغییر سوخت مشعل ها

تغییر سوخت مشعل ها :

نغییر سوختهمواره یکی از دغدغه های بهره برداران محترم بکارگیری از سوخت ارزان قیمت میباشد . امروزه در دنیا از منابع متعددی همچون پسماندهای جامد – مایع – گازی – روغن سوخته خودروها – روغن سوخته رستورانها – گاز مایع – گاز طبیعی و … بعنوان سوخت استفاده میگردد. در کشور عزیزمان ایران عمدتا  بهره برداران گرامی تمایل دارند تا از سوختهایی همچون گاز طبیعی – گازوئیل و مازوت بهره برداری نمایند. 

هر یک از سوختها شرایط خاصی جهت حصول احتراق کامل را نیاز دارند . برای مثال اگر برای گاز شهری به ازاء هر متر مکعب گاز طبیعی حدود ۱۰ متر مکعب هوا نیاز داشته باشیم، درصورت تغییر سوخت از گاز طبیعی به گاز مایع، میبایست مقدار هوا را از ۱۰ متر مکعب به حدود ۲۵ متر مکعب افزایش دهیم . یا اینکه به این نکته توجه بفرمائید که بکارگیری گاز مایع در محل هایی که در ارتفاع منفی ( زیرزمین ) قرار داشته باشند، ممنوع است و یا اینکه برای احتراق هر کیلوگیرم گازوئیل حدود ۱۵ مترمکعب هوا نیاز داریم و  …. 

درصورت عدم بکارگیری کارشناسان و تیم های مجرب در پروسه تغییر سوخت علاوه بر اتلاف انرژی شاهد بروز حوادث نیز خواهیم بود . برای مثال مطابق با بررسی میدانی کارشناسان ما در پروژه ای کوچک در جنوب کشور که در زمینه تولید قیر فعالیت دارد مشخص گردید در هیترهای قیر حدود ۱۳۰/۰۰۰ لیتر گازوئیل در ماه استفاده میشد که چیزی حدود ۵۰ درصد آن اتلاف میگردید و حتی طی حادثه ای در مراحل روشن شدن مشعلها، کوره دچار حریق شده بود.

لذا پیشنهاد میکنیم تا هرگز پروسه تغییر سوخت مشعلهای خود را به افراد غیر مطلع واگذار نکرده و پیش از هرگونه اقدامی از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

سوخت های گازی :

عمدتا می توان سوختهای گازی را به دو دسته گاز مایع و گاز طبیعی تقسیم بندی نمود. بخش اعظم گاز طبیعی از متان و بخش اعظم گاز مایع از بوتان و پروپان تشکیل شده است.

جدول مقایسه گازهای مایع و طبیعی

نوع گاز

چگالی نسبی

ارزش حرارتی ناخالص

نسبت هوا به سوخت

دمای شعله

گاز طبیعی

۰.۶

۹۳۵۰ kcal/m۳

۱۰

۱۹۵۰ ^ c

گاز پروپان

۱.۵۲

۲۲۲۰۰ kcal/m۳

۲۵

۱۹۶۰ ^ c

بوتان

۱.۹۶

۲۸۵۰۰ kcal/m۳

۳۲

۱۹۷۰ ^ c

گاز طبیعی :

بخش عمده گاز طبیعی از نتان تشکیل شده است.۹۵% حجم گاز متان و ما بقی آن شامل اتان ، پروپان ، بوتان ، دی اکسید کربن و گازهای دیگر می باشد.با توجه به درصد بالای مقدار گاز متان در گاز طبیعی ، عمدتا بطور کلی خواص گاز طبیعی را همان خواص گاز متان در نظر میگیریم.

گاز طبیعی دارای ارزش حرارتی بالایی بوده ، با هوا سریع مخلوط شده ، هنگام احتراق دوده تولید نمیکند . از هوا سبک تر بوده و در صورت نشتی ، براحتی در هوا پخش می شد.

گاز مایع :

گاز مایع محصول فرعی از نفت خام بوده و بخش اعظم آن (۹۵%) از گاز لوتان یا پروپان و یا مخلوطی از آنها تشکیل شده و ما بقی آن شامل پروپیلن و … می باشد. بدلیل سنگین تر بودن گاز مایع از هوا ، در صورت نشتی بسیار خطرناک بوده و میبایست شرایط ایمنی خاص تری را برای آن لحاظ نمود.به این نکات توجه داشته باشید :

  • حجم گاز مایع در حالت گازی تقریبا ۲۵۰ برابر حالت مایع آن است.
  • حجم گاز مایع در حالت گازی نیز از هوا سنگین تر است. گاز بوتان حدودا ۲ برابر از هوا سنگین تر و گاز پروپان چیزی حدود ۱.۵ برابر از هوا سنگین تر است.
  • در صورت نشتی گاز مایع این مسئله بسیار خطرناک خواهد بود و ممکن است گاز مایع در جاهای پست و گود جمع شده و پس از مدتی در اثر حرارت شعله ور شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *