رمز خود را فراموش کرده اید ؟

حوادث مشعل و دیگ

محل وقوع : پتروشیمی بندر امام              زمان :  خرداد ماه سال 1399

شرح حادثه : 

به نقل از خبرگزاری موج حادثه انفجار یک بویلر در پتروشیمی بندر امام خمینی خسارت جانی در بر نداشت.حادثه انفجار بویلر A شرکت آب نیرو در  پتروشیمی بندر امام در ساعت ۲۲:۴۵ سوم خردادماه رخ داد.

در زمان راه اندازی این بویلر، این حادثه بر اثر یک انفجار نامعلوم به وقوع پیوست و خساراتی را به این واحد وارد کرد.

علت حادثه فرآیندی و در دست بررسی است و خوشبختانه این انفجار بدون آتش سوزی و مصدومیت بود و خسارت جانی در بر نداشت.

کار کنترل و اطفای حریق این حادثه در سطح پتروشیمی بندر امام مدیریت شد و به شرایط اضطراری منطقه پتروشیمی تسری پبدا نکرد.

محل وقوع :کردستان              زمان :  آذر ماه سال 1398

شرح حادثه : شاهدان عینی حادثه سقز گفته اند که پس از انفجار گاز بلافاصله برق‌ها خاموش و پس از هجوم مردم به سمت درب‌ها، صندلی جلوی درب گذاشته بودند و کپسول آتش‌نشانی هم برای خاموش کردن آتش وجود نداشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سقز، پنجشنبه‌شب در تالار عروسی «مانگه‌شه‌و» در جاده ملقرنی یک کیلومتری سقز 11 نفر بر اثر نشت گاز از شلنگ متصل به بخاری، جان خود را از دست دادند که از میان آنان 3 نفر اهل سقز، 2 نفر اهل روستاهای سقز، 3 نفر سردشتی، 2 نفر بوکانی و یک نفر بانه‌ای بودند.

پس از این حادثه تلخ، بلافاصله نیروهای امدادی به محل اعزام و به کمک نیروهای سپاه و نیروی انتظامی نفرات فوتی و زخمی‌ها به بیمارستان امام خمینی(ره) و تأمین اجتماعی سقز منتقل شدند.

شاهدان عینی این حادثه گفته‌اند که «پس از انفجار گاز، بلافاصله برق تالار را خاموش کردند و مردم از ترس به سمت درب‌های خروجی هجوم بردند که در جلوی درب هم صندلی گذاشته بودند!»

یکی دیگر از شاهدان عینی حادثه تالار عروسی سقز در این‌باره می‌گوید: زمانیکه پس از این اتفاق، سری اول مردم که به سمت درب خروجی هجوم برند، افتادند و بقیه هم از ترس در می‌رفتند.

مرد 35 ساله دیگری که در محل حادثه حضور داشته، مدعی شد که در تالار عروسی دیشب یک کپسول آتش‌نشانی وجود نداشت تا آتش را خاموش می‌کردیم در حالی‌که اگر کپسول بود، چنین اتفاقی نمی‌افتاد.

حسین خوش‌اقبال معاون سیاسی-امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان و کامیل کریمیان فرماندار شهرستان سقز نیز علیت این حادثه را پارگی شلینگ متصل به بخاری گازی که از آن به‌عنوان سیستم گرمایشی استفاده شده، بیان کردند و می‌گویند: مردم و کودکان بر اثر ترس به سمت درب خروجی هجوم برده، که تعدادی به‌دلیل ازدحام جمعیت زیر دست و پا ماندند و 11 نفر فوت و 38 نفر نیز زخمی و در مراکز درمانی تخت مداوا قرار گرفتند..

محمد دولتی، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز نیز جزئیات این حادثه را این‌گونه تشریح کرد که هیچ انفجاری در محل رخ نداده و تنها بر اثر نشست گاز ال پی جی سبب بروز حریق و آتش‌سوزی شد.

به گزارش تسنیم؛ با دستور استاندار کردستان هیئت ویژه‌ای برای بررسی حادثه تالار عروسی سقز تشکیل شده و پیگیری و تحقیقات در حال انجام است.

 

محل وقوع : شهرک صنعتی فجر گرمسار    زمان : مهرماه 98

شرح حادثه :  انفجار مخزن آب کندانس دیگ بخار در شهرک صنعتی فجر گرمسار . اپراتور تاسیسات جهت انتقال بخار سوپرهیت مخزن به درون دی اریتور دیگ بخار ،  با فشار کاری bar 6 و دمای 350 درجه سانتی گراد  ، تمامی ونت های خروجی و شیرهای اطمینان بر روی مخزن را مسدود نموده و این کار سبب افزایش فشار بیش از حد در درون مخزن شده و مخزن کندانس منفجر شده است. که این حادثه منجر به فوت اپراتور اول بعلت نزدیکی به محدوده انفجار و مصدوم شدن اپراتور دیگر و انتقال او به بیمارستان شده است.

 

راهکار جلوگیری از بروز حوادث مشابه : اجرای استاندارد تاسیسات - استخدام اپراتور های آموزش دیده و با تجربه.

                                 

         

 

 


محل وقوع : کشور هنگ کنگ                زمان : سال 1991 میلادی

شرح حادثه : این حادثه زمانی اتفاق افتاد که اپراتور قصد داشت سوخت را از مازوت به گازوئیل تغییر دهد. در حین تغییر سوخت، ناگهان گازوئیل نشت نموده و پس از پاشش بروی بدنه داغ دیگ مشتعل میگردد .اپراتور پس از روئیت شعله، بلافاصله شیر سوخت را قطع نموده و با آتش نشانی تماس میگیرد .

علت وقوع مشکل : وقوع نشتی در مسیر سوخت مایع و مشتعل شدن آن

راهکار جلوگیری از بروز حوادث مشابه : اعمال تعمیرات پیشگیرانه ( اگر اپراتور قبل از روشن نمودن دستگاه کلیه اتصالات را از لحاظ سلامت عملکردی و عدم وجود نشتی چک کرده بود، وقوع چنین اتفاقی ممکن نبود .)

محل وقوع : کشور هنگ کنگ                   زمان : سال 1995 میلادی

شرح حادثه : حادثه در یک کارگاه نساجی و زمانی اتفاق افتاد که حدود 3 ساعت از زمان خاموش شدن بویلر میگذشت . دراین حادثه بدلیل Overload جریان برق، ناگهان تابلوی برق بویلر مشتعل گردید. اپراتور بلافاصله شیرهای سوخت را بسته و جریان برق بویلر را قطع نمود و با آتش نشانی تماس گرفت .

علت وقوع مشکل : منشاء اصلی بروز مشکل، پرشرسوئچ 

تشخیص داده شد. بدلیل شکستگی حباب جیوه پرشرسوئیچ ، در مدار برق اتصال کوتاه اتفاق افتاده و به همین دلیل تابلو برق بویلر دچار حریق گردید. ( نصب پرشر سوئیچ فشار در داخل تابلو برق بویلر غیر استاندارد بود )

راهکار جلوگیری از بروز حوادث مشابه : اعمال تعمیرات پیشگیرانه ( بویلرها و کلیه تجهیزات مرتبط با آنها میبایست بنحو ویژه ای نگهداری و تعمیرات گردد.)

محل وقوع : کشور هنگ کنگ                زمان : سال 1991 میلادی

شرح حادثه : بر اساس درخواست واحدهای زیست محیطی، اپراتور تصمیم میگیرد تا سوخت را از مازوت به گازوئیل تغییر دهد. مدت کوتاهی پس از تغییر سوخت، بدلیل نشتی از اتصالات پمپ و پاشش گازوئیل روی سطوح داغ بویلر، حریق اتفاق افتاد. اپراتور بلافاصله برق را قطع نموده و شیرهای سوخت را بسته و با آتش نشانی تماس گرفته است.

علت وقوع مشکل : منشاء اصلی بروز مشکل، وجود نشتی در اتصالات مسیر سوخت بوده است

راهکار جلوگیری از بروز حوادث مشابه : اعمال تعمیرات پیشگیرانه ( بویلرها و کلیه تجهیزات مرتبط با آنها میبایست بنحو ویژه ای نگهداری و تعمیرات گردد.)

محل وقوع : کشور فرانسه                زمان : سال 1989 میلادی

شرح حادثه : حادثه زمانی اتفاق افتاد که پرسنل قصد داشتند تا بویلری 116 مگاواتی را در یک کارخانه تولیدات شیمیایی پس از تعمیرات دوره ای 15 روزه راه اندازی نمایند. در زمان وقوع حادثه حدود 440 متر مکعب گاز یدلیل باز بودن شیرهای سوخت یکی از مشعلهای رزرو در داخل دیگ جمع شده بود . متاسفانه در این حادثه 1 نفر کشته و 8 تکنسین مجروح شده و قطعات بویلر تا شعاع 250 متری تکه تکه شد .

علت وقوع مشکل : منشاء اصلی بروز مشکل باز بودن شیرهای سوخت مشعل رزرو و عدم سیستم اخطار در اینخصوص بوده است.

راهکار جلوگیری از بروز حوادث مشابه : نگهداری و تعمیرات مداوم سیستمهای حفاظتی و عدم استارت سیستم بدون وجود حفاظتهای ذکر شده

محل وقوع : کشور فرانسه                زمان : سال 1994 میلادی

شرح حادثه : حادثه دریک شرکت تولیدی مواد غذایی که دارای یک بویلر بخار با ظرفیت 1 تن در ساعت بود اتفاق افتاد. ظرفیت دیگ مذکور 2790 لیتر و سطح انتقال حرارت آن 27 متر مربع بوده و از سوختهای استاندارد استفاده مینمود. بویلرهای مذکور در سال 1979 نصب و با فشار کاری10 bar راه اندازی شده بود و بخار مورد نیاز 5 دستگاه پخت را تامین میکرد. پیش از انفجار صدای هیس هیس از شیر اطمینان به گوش میرسید. متاسفانه در این انفجار 3 نفر از پرسنل شرکت کشته شده ( جسد یک نفر در حدود 250 متری دهانه جلوی دیگ پیدا شد )، 3 پرسنل دیگر نیز به شدت مجروح شدند. بدنه بویلر ( حدود 3 تن وزن ) حدود 150 متر به سمت شمال کارگاه پرتاب شده و مخزن ذخیره آب گرم نیز حدود 200 متر به سمت جنوب کارگاه پرتاب شده بود . نکته جالب توجه اینکه بویلر مذکور جهت تعمیرات شیر اطمینان و درین حدود 3 روز تحت تعمیر بوده و صبح روز واقعه وارد مدار شده بود . علت اصلی انفجار به احتمال قوی ورود ناگهانی حجم زیادی آب سرد و برخورد آن با لوله های بسیار داغ بویلر بوده است( زمان تغییر فاز آب از مایع به بخار حدود 1600 برابر افزایش حجم داریم ) . یکی از دلایل بی آب ماندن بویلر و داغ شدن سطوح داخلی آن خرابی شیر درین احتمال داده شده است .

علت وقوع مشکل : منشاء اصلی بروز مشکل خرابی شیر درین و تخلیه آب بویلر و افزایش بسیار بالای سطوح داخلی بوده است.

راهکار جلوگیری از بروز حوادث مشابه : نگهداری و تعمیرات مداوم سیستمهای حفاظتی و عدم استارت سیستم بدون وجود حفاظتهای ذکر شده

محل وقوع : کشور ایران                زمان : سال 1395 شمسی

شرح حادثه : حادثه در شرکتی واقع در شهرک صنعتی روی استان زنجان اتفاق افتاد .شدت انفجار ناشی از دیگ بخار به حدی بود که یک جوان ۲۶ ساله در دم به کام مرگ فرو رفت و دو جوان ۲۵ ساله و ۳۲ ساله نیز بلافاصله پس از اقدمات پیش بیمارستانی به منظور ادامه مداوا و درمان به بیمارستان آیت الله موسوی زنجان منتقل شدند.

علت وقوع مشکل : منشاء اصلی بروز مشکل نقص فنی دیگ بخار اعلام شده است.

راهکار جلوگیری از بروز حوادث مشابه : نگهداری و تعمیرات مداوم سیستمهای حفاظتی و عدم استارت سیستم بدون وجود حفاظتهای ذکر شده

محل وقوع : کشور آمریکا                زمان : سال 1865 میلادی

شرح حادثه : حادثه مذکور در یک کشتی اتفاق افتاد و منجر به فوت 1700 نفر گردید، که در نوع خود یک فاجعه انسانی بزرگ به شمار می آید. در جدیدترین بررسی ها درخصوص حادثه مذکور ( حدود 150 سال پس از وقوع آن ) علت بروز حادثه ( انفجار 3 بویلر از 4 بویلر موجود در کشتی ) به شرح ذیل مطرح گردیده است .

علت وقوع مشکل : منشاء اصلی بروز مشکل سه عامل عمده به شرح ذیل ذکر گردیده است :

1- در ساخت بدنه اصلی بویلر ها (با توجه به محدودیت های علمی زمان وقوع حادثه)از فولاد(Charcoal Hammered No. 1)فاقد مشخصه های لازم در ساخت بویلر ها و محفظه های تحت فشار استفاده شده بود .البته در اواخر صده 1800 میلادی ممنوعیت استفاده از این نوع فولاد در ساخت بویلرها منتشر گردید. فولاد مذکور بدلیل ساختار داخلی قادر به سرد و گرم کردن های بیش از حد نبوده و بمرور دچار خستگی شده و نهایتا دچار شکست خواهد شد.

2- عدم نظارت بر کیفیت آب مصرفی در بویلرها ( Water Treatment ).در این کشتی آب مصرفی در بویلرها مستقیما از رودخانه می سی سی پی وارد بویلر میشده است و هیچگونه فرآیندی جهت سختی گیری آب انجام نمیشده است . لذا این مسئله منجر به تشکیل رسوب در جداره دیواره و لوله های بویلر شده و نتیجاتا منجر شده تا دمای سطوح فلزی جداره های داخلی بیش از حد افزایش یابد . در وافع شاهد سرد و گرم شدن شدید دیواره های بویلر باشیم .

3- طراحی نامناسب بویلر ( تعدد لوله های سایز کوچک در عوض استفاده از لوله های با ابعاد بزرگ تر ) منجر گردید تا نظافت جداره لوله های بویلر مذکور علی رغم استفاده از آب نامناسب و رسوب گذاری شدید سیستم، میسر نباشد .

راهکار جلوگیری از بروز حوادث مشابه : طراحی مناسب - استفاده از متریال مصرفی استاندارد - پایش آب مصرفی در بویلرها

محل وقوع : کشور فرانسه                زمان : سال 1972 میلادی

شرح حادثه : اینبار حادثه در موتورخانه مرکزی تاسیسات فرآوری نفتی اتفاق افتاد . روشن شدن بویلر با مشکل مواجه میشود . تکنسین مرتبط چندین بار سعی میکند تا مشعل را روشن نماید و نهایتا زمان پیش پاکسازی فن را اتصال کوتاه مینماید .  در نتیجه گاز در محفظه احتراق جمع شده و با یک جرقه منفجر میگردد . در این حادثه تکنسین مرنبط کشته شده و بویلر مذکور کاملا منهدم میگردد.

علت وقوع مشکل : منشاء اصلی بروز مشکل حذف زمان پیش پاکسازی ( عملکرد فن قبل از روشن شدن مشعل ) و جمع شدن گاز در داخل محفظه احتراق تشخیص داده شده است.

راهکار جلوگیری از بروز حوادث مشابه : عدم استارت سیستم بدون وجود حفاظتهای استاندارد

محل وقوع : شهرک صنعتی کاوه               زمان : مهرماه 97

انفجار یک دستگاه بویلر روغن در شرکت سهند شیمی شهرک صنعتی کاوه در عصر چهارشنبه یک کشته بر جا گذاشت

🔸«فرشاد محمودی عالمی» در گفت و گو به ایرنا اظهار داشت: قربانی این حادثه تکنسین تاسیساتی و فنی بود که در حین تنظیم دستگاه سوخت بویلر دچار حادثه شد و جان سپرد.

🔸 شرکت سهند شیمی در مرحله راه اندازی آزمایشی است و دستگاه بویلر روغن این واحد به دلیل تجمع بخار گاز و حرارت منفجر شده است.

🔸محمودی عالمی گفت: وقوع این انفجار آتش سوزی در پی نداشت اما، عوامل آتش نشانی شهر صنعتی کاوه به سرعت در محل سانحه حاضر شدند و عملیات امدادرسانی را برای فرد حادثه دیده انجام دادند.

محل وقوع : شیراز              زمان : ۱۴ بهمن 96 

تلفات انفجار تلخ دیگ بخار در شهرک صنعتی شیراز به ۲ تن رسید.

شرح حادثه : به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سرویس خبری آتشنشانی شیراز صبح روز ۱۴ بهمن 96 در یک کارخانه فوم‌سازی دیگ بخار غیراستاندارد به دلایل نامعلوم منفجر شد و بر اثر این اتفاق متاسفانه سقف و دیوارهای این کارخانه بطور کامل تخریب شده و کارکنان زیر آوار ماندند.

متاسفانه انفجار دیگ بخار در شیراز ۲ کشته و ۵ مصدوم داشت.در این انفجار ساختمان کارخانه دچار ۷۰ درصد تخریب و واحدهای اطراف آن نیز ۲۰ درصد دچار آسیب دیده اند.

رئیس پلیس شهرستان شیراز به لزوم آموزش صحیح و مداوم کارکنانی که با دیگ های بخار کار می کنند اشاره کرد و تصریح نمود: برای جلوگیری از تکرار همچین حوادث تلخی، اپراتورهای دیگ بخار که توسط افراد صلاحیت دار و بطور صحیح آموزش ندیده اند نباید در قسمتهای حساس به کار گیری شوند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، مدیر شهرک صنعتی شیراز گفت: در کارخانه‌فوم سازی این شهرک که در حال تولید آزمایشی بود، دیگ بخار نصب شده به علت غیراستاندارد بودن منفجر شد.

 

محل وقوع : کشور بنگلادش                   زمان : شهریور سال ۱۳۹۵

شرح حادثه : متاسفانه بی توجهی به کیفیت دیگ بخار و عدم آشنایی اپراتورها و استفاده از تجهیزات کنترلی نامناسب همه از عوامل خطرآفرین و ایجاد انفجار در دیگ ها می شود.
به این خبر و تصاویر مربوطه که در شهریور سال ۱۳۹۵ منتشر شدند توجه نمایید …

به گفته مقامات محلی بنگلادش این انفجار ساعت شش بامداد و در زمانی که یکصد کارگر دراین کارخانه مشغول به کار بودند، بوقوع پیوست.

در ادامه گزارش اعلام شد ، ۱۵ نفر در این انفجار جان خود را از دست دادند و حدود ۷۰ نفر دچار سوختگی شدید شدند که حال تعدادی از آن ها وخیم است. تعدادی از مصدومان به علت جراحت شدید به داکا منتقل شدند.

یک مقام محلی گفت حادثه انفجار دیگ بخار باعث وارد شدن خساراتی به ساختمان های اطراف شده است. این کارخانه پاکت های پلاستیکی برای بسته بندی مواد خوراکی مانند چیپس و کالاهای کوچک خانگی تولید می کرد.

حوادث آتش سوزی و انفجار در صنعت ۲۷ میلیارد دلاری پوشاک بنگلادش امری شایع است. در ماه نوامبر سال ۲۰۱۲ دستکم ۱۱۱ کارگر در آتش سوزی کارخانه تولید پوشاک در منطقه صنعتی ‘اشولیا’ واقع در نزدیکی داکا کشته شدند.

دیگ بخار در عین حال که ساخت و طراحی آن به ظاهر بسیار ساده است و هر استادکار جوشکاری که با مراحل تولید آن آشناست امکان تولید دارد ولیکن همین دستگاه ساده از نظر خیلی از مهندسان با تجربه مملو از نکات فنی بسیار ریز و دقیق است.

لذا جهت اطمینان خاطر توصیه می شود حتما یک دیگ بخار استاندارد را از تولید کنندگان معتبر که دانش فنی لازم را دارند تهیه نمایید.

بالا
ارتباط آنلاین با کارشناسان ما
Send via WhatsApp