کاهش تضمینی مصرف سوخت

کاهش مصرف گازکاهش تضمینی مصرف گاز – گازوئیل :

از مقدار مصرف استاندارد سوخت مشعل و بویلر و کوره  مجموعه خود مطلع هستید ؟

 

احساس میکنید مصرف گاز شما بالا است ؟

 

تاکنون جهت شفاف شدن موضوع و پایان بخشی به تردیدهای خود چه کاری انجام داده اید ؟

 

 آیا تاکنون جهت تنظیم مصرف سوخت مشعل و بویلر مجموعه خود اقدام کرده اید ؟

 

آیا باور میکنید تنها با تنظیمات ابتدایی ممکن است مصرف سوخت شما ۱۵ درصد کاهش پیدا کند ؟

 

آیا تاکنون مصرف گاز موتورخانه ملک خود را در یک سال گذشته بصورت نمودار بررسی نموده اید تا پیک های مصرف را پیدا کرده و علت افزایش مصرف را مشخص کنید ؟

 

 

راندمان مشعلپیشنهاد میکنیم باتفاق نمودار مقابل را بررسی کنیم تا کمی موضوع برای شما نیز شفاف تر شود . احتراق استویکیومتریک در واقع همان احتراق تئوریک است و مقدار هوای اضافی در آن صفر لحاظ میگردد. اما در عمل و جهت حصول احتراق ایده آل نیاز به مقدار کمی هوای اضافی نیز داریم . این مقدار هوای اضافی باید به اندازه ای باشد که در محصولات احتراق و دودکش نهایتا ۳ الی ۵ درصد اکسیژن داشته باشیم .

مطابق نمودار مقابل زمانیکه مقدار هوای اضافی ( که در نمودار اکسیژن است )  افزایش پیدا میکند، راندمان احتراق و به عبارتی راندمان مشعل شروع به کاهش خواهد کرد .

حال اگر مقدار هوا ( دریچه هوا ) را خیلی کم کنیم و یا مقدار سوخت ( دبی و فشار سوخت ) را افزایش دهیم، مجددا مطابق با شکل مقابل شاهد کاهش راندمان احتراق و کاهش راندمان مشعل خواهیم بود که حتی در بازه ای شاهد افزایش زیاد مقدار گاز مونوکسید کربن خواهیم بود که بسیار خطرناک و کشنده هم میباشد .

در نمودار مقابل محدوده بهترین راندمان مشعل با رنگ زرد و خاکستری مشخص شده است . شاید حالا موافق باشید که تنظیم مشعل و حصول بهترین راندمان بصورت چشمی و توسط افراد غیر متخصص و بدون ابزار دقیق قطعا قابل حصول نخواهد بود .

 

 

نمودار مصرف گاز موتورخانه

 

اگر موافق باشید موضوع را کمی عملی تر با هم بررسی کنیم . منحنی مصرف گاز یک مجتمع مسکونی با تعداد ۹ واحد ( هر واحد ۳۸۰ متر مربع ) – دارای استخر – سالن اجتماعات و … واقع در شمال شهر تهران، توسط همکاران ما ظرف مدت معینی مونیتور و پایش شده است .

شاید در نگاه اول مبلغ پرداختی شما را دچار ابهام کند . ولی براساس تجهیزات نصب شده در موتورخانه و امکانات مورد نیاز بهره برداران این مصرف غیر طبیعی نبود . 

با در نظر گرفتن کلیه امکانات ساختمان – انرژی مورد نیاز و براساس مطالعات و محاسبات مهندسی صورتگرفته مشخص گردید؛ مصرف گاز مجتمع مذکور تقریبا مطابق با شرایط استاندارد بوده و اتلاف انرژی در آن حداقل ممکن میباشد .

 

 

کاهش مصرف گاز موتورخانه

 

حال سراغ پروژه دیگری میرویم . در این مجتمع مسکونی ۱۰ واحد ( هرواحد ۲۴۲ متر ) بنا گردیده بود و فاقد تجهیزات و امکانت جانبی نظیر استخر و سالن اجتماعات و … بود .مصرف گاز این مجموعه نیز طی بازه زمانی مشخصی بررسی و مونیتور گردید .

 

براساس مطالعات و محاسبات مهندسی صورتگرفته مشخص گردید؛ مصرف گاز مجتمع مذکور تقریبا ۲۰ درصد نسبت به مصرف استاندارد انحراف دارد و نیازمند انجام برخی اصلاحات جهت بهینه سازی مصرف انرژی میباشد.

 

 

اگر موافق باشید سری هم به صنعت بزنیم . در موارد متعددی با تنظیم مشعل مطابق با شرایط استاندارد و توسط ابزار دقیق، شاهد افزایش راندمان های بسیار بالایی بودیم .مجموعه صنعتی را درنظر بگیرید که دیگ بخار خط تولید آن هر روز ۱۶ ساعت روشن است و حداقل ۳۰۰ روز کاری فعال است . افزایش راندمان ۱۵ درصدی به نظر شما چقدر میتواند خبر خوشایندی برای مالک این مجموعه باشد . توجه داشته باشید که هیچ تجهیزی تغییر نکرده است و هزینه ای انجام نشده و فقط ظرف چند ساعت تنظیمات دقیق بر روی مشعل انجام شده است .

کاهش مصرف سوخت

 

کارشناسان شرکت مهندسی اعتلای صنعت پارس براساس دوره های بین المللی گذرانده شده و چند دهه تجربه در حوزه احتراق – مشعلها و تاسیسات گرمایشی شامل دیگ های آب گرم – آب داغ – بخار – روغن داغ – کوره ها و … میتوانند مناسب ترین مشاوره را به شما داده و براساس نیاز شما برنامه ای قابل اجرا و در راستای کاهش مصرف سوخت ارائه نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *